Tenhle krém nechci, je v tom Paraben! Sice pořádně nevím co vlastně Parabeny jsou, ale četla jsem, že způsobují rakovinu a všichni říkají, že Parabeny jsou špatné, tak to radši budu opakovat, abych nevypadala blbě…

Je to trošku drsně napsáno, ale myslím, že podobný postoj zaujímá dobře polovina uživatelů kosmetiky na celém světě. Parabeny nejsou špatné a zkusím Vám dnes popsat proč.

Co vlastně Parabeny jsou? Jsou to konzervanty. Stejně, jako veškeré potraviny mají omezenou trvanlivost a je třeba do nich přidávat konzervanty, abychom je mohli skladovat v lednici třeba měsíc, než je sníme, mají stejnou vlastnost i kosmetické produkty. Konzervanty jim zabraňují se zkazit, zabíjí plísně, mikroby a bakterie, které si opravdu nechcete nanášet na obličej. Díky konzervantům můžete mít trvanlivost veškeré kosmetiky kolem dvou let – obvykle 6 měsíců po otevření. A Parabeny jsou jedny z nejlepších a chemicky nejšetrnějších.

professor-darbreV roce 2004 však přišla rána z čistého nebe. Profesorka Philippa Darbre z Readingské univerzity publikovala článek o jedné formě karcinomu prsu, kde byly nalezeny metabolizované Parabeny. Tím dnem se spustilo šílenství. Abyste lépe pochopili svět kosmetiky – je to jedno obrovské lobby. Výrobci nejrůznějších substancí se předhánějí u světových kosmetických leadrů v tom, kdo namíchá a nabídne lepší formuli nebo ingredienci a prodá ji do milionů kosmetických produktů. Proto zpráva, že Parabeny by mohly být škodlivé, nasypala miliardy dolarů do celosvětové negativní PR kampaně od výrobců konkurenčních konzervantů, které se snaží o zakázky, které dosud drželi výrobci Parabenů. To jen tak ve zkratce.

paraben-vzorecJenže ona ta zpráva doktorky Darbre nebyla až tak jednoznačná. Dokonce ona sama několik měsíců potom, co spustila mediální šílenství kolem Parabenů, vydala prohlášení, že není nijak prokázána souvislost mezi přítomností metabolizovaných Parabenů a zmíněného karcinomu prsu. Parabeny jsou v našem těle prostě přítomny. Jsou to defakto fytoestrogeny, které produkují slabý estrogenní účinek na organismus a stejně, jako každý dodaný hormon, mohou přispívat k lehké hormonální nerovnováze organismu. Proto je jim obecně věnována zvýšená pozornost, stejně jako všem dalším hormonům, které nás obklopují.

Ale – Parabeny, používané v kosmetice, se plně metabolizují předtím, než vstoupí do krevního řečiště a HLAVNĚ – jsou asi 10.000 krát slabší, než Parabeny, používané v běžných lécích, jako například Paralen a dalších, které obsahují Paracetamol. Nemluvě o potravinách. Parabeny se přirozeně vyskytují i v běžných potravinách. Jsou tvořeny z p-hydroxy-benzoové kyseliny, kterou najdeme i v ovoci a zelenině – například v malinách, ostružinách, luštěninách, okurkách, mrkvích, třešních a dalším. Navíc 20ti letý celosvětový výzkum opakovaně prokazuje, že Parabeny, používané v kosmetice, se plně metabolizují a jsou zcela vyloučeny, bez znatelného působení na organismus.

parabenyParabeny versus jiné konzervanty?
Řada organických a „bio“ značek se pod tlakem médií a veřejnosti uchyluje k používání paradoxně chemicky silnějších a škodlivějších konzervantů, jen aby neměli nápis „Paraben“ na krabičce. Je to trochu úsměvné, ale tímto krokem sami popírají své zaměření na ekologii a přírodnost, jen aby nešli proti proudu.

Za Parabeny se staví i Evropa
Oproti Americe máme v Evropě DALEKO přísnější hygienické a bezpečnostní normy. Dostat v Evropě kosmetický produkt na trh je daleko komplikovanější a nákladnější, než v Americe a vyžaduje daleko více přísnějších testů. Takže když i Evropská unie vydala prohlášení, že neexistuje žádná spojitost mezi Parabeny a karcinomem prsu, není důvod jí nevěřit.

Máme se tedy Parabenům vyhýbat?
Rozhodně ne, protože jsou šetrnější, než řada jiných konzervantů. Nevěřím, že by náš článek nějak přispěl k ukončení Parabenové hysterie, ale doufám, že se jich o trochu méně budete bát a nebudete odkládat produkty, které je stále a správně jako konzervanty používají. A na závěr se musím přiznat, že si jdu dát Paralen, protože na mě něco leze, čímž do sebe dostanu asi 10.000 krát vyšší dávku Parabenů, než kdybych mi někdo namazal 30ml krém od Estée Lauder na chleba.