Řasy řeší snad každá žena (v poslední době i řada mužů) všech věkových kategorií. Oči, orámované krásnými, dlouhými a bohatými řasami, prostě vypadají lépe a trend nalepovacích řas u nás pomaloučku upadá. Jednak proto, že alergií na lepidla pořád přibývá, ale také z důvodu, že dobře nalepit umělé řasy neumí každý. Ženy proto raději volí své kratší řasy, než mít na řasách nalepené nepohodlné a nehezké kartáče.

Tento fakt nahrává do karet výrobcům sér na řasy. Na evropském trhu se jich prodává několik desítek, ale mysleli jsme, že za pozornost stojí jen několik z nich, které jsme chtěli vyzkoušet.

Séra na řasy jsou však zajímavým produktem a skrývají řadu tajemství, o kterých byste měli vědět.

Kde se vlastně séra na řasy vzala? Kdysi dávno existovaly (a dodnes existují) kapky na oči. Přesněji kapky na oční zákal anebo kapky na úpravu vnitroočního tlaku. prostanglandinTyto kapičky jsou léčivem na popsané nemoci – přesněji řečeno hormon Prostaglandin, který je v nich obsažen, působí na tyto nepříjemné nemoci ozdravně. Vedlejším účinkem těchto kapiček byl růst řas, čehož se nejdříve chytily americké kosmetické řetězce a hodily na trh produkt „Latisse“ nebo „Lumigan“, které byly defakto Prostaglandinovou esencí.

 

red-eye02Jenže dlouholeté průzkumy zjistily, že Prostaglandin, který léčí řadu nemocí, je při dlouhodobém používání oku škodlivý. Jako hlavní důvod je to, že si na něj oko zvykne, takže pokud jednou přijde nemoc, na kterou se používal jako léčivo, už prostě nezabírá.

Dalším důvodem je fakt, že při delším používání oči i jejich okolí zarudne a tvoří se řada zánětů sítnice, spojivek, rohovky a staly se i případy, kdy oční duhovka změnila svou barvu nebo až uživatelka ztratila zrak. Prostě řada důvodů vedla k tomu, že se hormon Prostaglandin v kosmetice před třemi roky zakázal používat.

To však bylo pro mnohé produkty likvidační, protože bez Prostaglandinu už séra nefungovala tak dobře. Sice nastal nový výzkum a firmy se snažily přinést sérum na řasy bez hormonů, ale mnohem pohodlnější bylo pořád Prostaglandin do produktů dávat, ale nikde to neuvádět a lidem neříkat. red-eyeTakový produkt poznáte jen podle toho, že vám po něm červenají oči a při používání prostě pálí. Zjištění přítomnosti Prostaglandinu v nějakém produktu je velmi nákladné a takový test vyjde až na několik desítek tisíc korun. Proto si nepoctiví výrobci myslí, že je jejich praktika nezjistitelná. Velmi se ale spletli, protože jeden švédský server (https://lakemedelsverket.se/english/All-news/NYHETER-2013/Pharmaceutical-ingredients-in-one-out-of-three-eyelash-serums/) před dvěma lety zainvestoval a otestoval několik desítek sér, dostupných na evropském trhu a v naprosté většině z nich byl Prostaglandin laboratorně prokázán. To způsobilo stahování řady značek z trhu a další legislativní kroky k celkovému vyčištění hormonových produktů.

U nás je to relativně stejné, jako v Německu a působí tu podobné značky, jako v celé Evropě. Nakoupili jsme si tedy 8 produků, které jsme pro Vás chtěli vyzkoušet, ale nakonec jsme se rozhodli napsat recenzi jen na jeden produkt. Naše filosofie je nepomlouvat, ale chválit. Nenajdete tu tedy kritiku. Produkty, které za to nestojí, na našich stránkách jednoduše vůbec nenajdete.

První nepříjemnost se séry je ta, že řada z těch, které jsme vyzkoušeli, mají tenhle štěteček.applicator Tenký silikonový proužek, kterým se snadno píchnete do oka. Ne, že byste si oko poranila, ale není to příjemné. Není ani pohodlné tímto „štětečkem“ si sérum aplikovat, protože je téměř suchý a musíte jej neustále do séra namáčet, abyste si alespoň něco nanesli.

Naprostá většina produktů však v oku pálí a oči po nich červenají.

PÁLENÍ SÉRA NA ŘASY V OČÍCH A JEJICH ZRUDNUTÍ NENÍ NORMÁLNÍ!!!

Pokud Vás sérum v oku pálí nebo vám oči zarudnou, je to velmi pravděpodobně způsobeno přítomností hormonu Prostaglandinu, který je nejčastější příčinou pálení a alergické reakce (zarudnutí). Pokud tedy sérum pálí a/nebo Vám červenají oči, možná by bylo lepší jej odložit.

lash-krabicka-malyJediným produktem, který naše modelky v očích nepálil a byly ochotné dlouhodobě zkoušet, je sérum No1 Lash od výrobce Di Angelo Cosmetics. Tato firma má navíc snad jako jediná vypracovaný i test na přítomnost testProstaglandinu od nezávislé rakouské státní laboratoře a všechny výsledky jsou negativní. To se dá považovat za garanci, že No1 Lash v sobě opravdu žádné hormony nemá.

 

flakon-detailSérum No1 Lash má velmi příjemný aplikátor, který známe třeba z lesků na rty. Ten zaručí optimální rozprostření séra na oční víčka. Tam se přesně (na víčka, ke kořínkům řas) sérum nanáší a pěnový aplikátor absorbuje jen takové množství séra, abyste jej nemuseli opakovaně namáčet a na jeden „tah“ sérum aplikovali tam, kde má být.

No1 Lash působí celkem rychle. Již po prvním měsíci poznáte, že řasy ztmavnou a už je vidět, že jsou trošku delší. Výrobce uvádí, že řasy rostou asi o 1mm za měsíc, což může být img_7692img_7662pravda. Naše modelka sérum používá asi 2 měsíce a prodloužení o cca 2mm je už znát. DiAngelo Cosmetics uvádí maximum prodloužení po 6ti měsících, kde řasy mají být zhruba dvojnásobné. To je daleko delší doba, než uvádí jiní výrobci, kteří slibují nárůst již po několika týdnech. Upřímně – bez hormonů v séru je nárůst řas v horizontu několika týdnů nesmysl. Pokud Vám tedy někdo bude slibovat dlouhé řasy za 2 týdny, rozhodně se takovému produktu vyhněte obloukem. Rozumná doba, navíc reálná, kterou slibuje výrobce séra No1 Lash se nám líbí a považujeme takovou informaci jako férovou a založenou na realitě.

Po dvou měsících tedy naší modelce řasy ztmavly, prodloužily se o avizované zhruba 2mm a vypadají silnější.

Za naši redakci tedy můžeme sérum No1 Lash doporučit. Prodloužení řas až na dvojnásobek délky, jejich posílení a ztmavení je rozhodně žádoucí. Co se týče ceny – 6 mililitrů séra No1 Lash stojí 1.950,- korun, což vychází na 325 korun za jeden mililitr. Tím se tohle sérum řadí mezi cenově nejvýhodnější produkty na růst řas na našem i evropském trhu. Tak si ho pořiďte a užívejte si hru svůdných pohledů…