Neustále dostáváme dotazy jaký je vlastně rozdíl mezi parfémem a parfémovou vodou nebo mezi toaletní a kolínskou vodou. Proto bychom dnes rádi několika větami přispěli k malé osvětě 🙂

Zásadním rozdílem mezi různým označením je poměr vonných olejů k alkoholu, kterým se nejčastěji tyto esence ředí. Není možné srovnávat intenzitu vůní, protože některá kořeněná parfémová voda, i když má nižší koncentraci vonných esencí než parfém, může svou intenzitou přebít i některý lehčí parfém, založený na květinách. Vnímání vůní je velmi individuální, proto nevybírejte podle pojmů, ale spíš nosem a vlastním kouzlem dané vůně.

Základní rozdělení je takto:

Parfém: Je označován jako Parfum nebo Perfume (obojí je stejné, je jen na výrobci, jestli se mu na krabičkách víc líbí angličtina nebo francouzština). Parfém obsahuje největší podíl vonných látek, obvykle 15-40%, má intenzivní vůni a vydrží vonět až 12 hodin.

Parfémová voda: Je označována jako Eau De Parfum (EdP) a mezi vonnými vodami je nejintenzivnější. Obsahuje obvykle 15-20% vonných látek a je cítit 6-8 hodin.

Toaletní voda: Nese označení Eau De Toilette (EdT) a na trhu je asi nejobvyklejším produktem. Obsahuje 5-15% vonných látek a ucítíte ji cca 4-6 hodin.

Kolínská voda: Označená jako Eau De Cologne (EdC) a ze všech takzvaných parfémů má nejnižší intenzitu. Obsahuje kolem 2-4% vonných látek a vydrží být cítit asi 3-4 hodiny.

Sportovní voda: Značená jako Eau De Sport nebo Eau De Splash (EdS), méně často jako Eau Fraiche a je jen na osvěžení nebo ovonění. Se svou koncentrací vonných látek kolem 1-2% Vás ji budete vnímat cca 2-3 hodiny.

Voda po holení: I když voní, je spíš plná alkoholu na desinfekci podrážděné kůže. Procento vonných složek obsahuje obvykle do 1 procenta a cítíte ji zhruba 1-2 hodiny.