Kdo viděl film „Parfém – příběh vraha“, si jednoduše odpoví na položenou otázku. Hlavní metropolí ve světě parfémů je městečko Grasse, na jihu Francie. Nenápadné město, položené v překrásné oblasti Provence, je připraveno k odhalení všech tajemství výroby parfémů.

Nejstarší evropské parfumářské domy se spojují právě s tímto místem, kde již na přelomu 17. a 18.století byly vytvářeny vůně pro francouzský dvůr. Tehdejší těžké parfémy se s těmi dnešními nedají srovnávat, neboť měly hlavní úkol přebít svou intenzitou fakt, že tehdejší smetánka se prostě nemyla. A to nebylo nic snadného…

Dnešní vůně jsou nabité lehkostí, smyslností a hravostí. Oblast jižní Francie, kde se daří všem možným květinám, jejichž esence se v parfémech používají, je jedním slovem magická. Již po staletí sem také míří lodě z Afriky nebo dálného východu a přiváží i exotické vonné oleje či okvětní lístky tropických rostlin. Přes 30 firem zde pracuje na nových a lepších vůních a město zaměstnává nejlepší „nosy“ z celého světa.

Asi nejznámějšími parfumerskými firmami jsou společnosti Fragonard a Gallimard, jejichž historie sahá k začátkům minulého století. V obou pořádají prohlídky, výklady historie a také úžasné workshopy, kde Vás nechají si namíchat svůj vlastní parfém. Podle svých vlastních zkušeností – rozhodně si vyberte minimálně půldenní zkušenost. Ty tisíce ingrediencí nemáte šanci si za kratší dobu „načichat“ a rozmyslet si strukturu svého parfému.

Při naší návštěvě Grasse jsme bohužel měli možnost se podívat jen do Fragonardu. Mají v Grasse nádhernou vilu, která je také muzeem parfémářského řemesla a parfémů samotných až 5.000 let starých. Vila Fragonard je také uměleckou galerií – jednak se společnost jmenuje po legendárním místním malíři, ale také celé 3 generace majitelů byli zapálenými sběrateli umění, které ve vile vystavují. Společnost byla založena v minulém století před první světovou válkou a dodnes je jedním s hlavních hráčů i dodavatelů vonných esencí a receptur v celosvětovém měřítku. Chcete-li získat osobitou vůni, svůj letní road-trip naplánujte právě do Provence. Načerpáte zde zážitky, které provoní Váš život.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here