Přírodní kosmetika? Vyznejte se v certifikátech.

Přírodní kosmetika se těší v posledních letech velké oblibě a není čemu se divit. Na trhu je spousta kvalitních produktů, ale také spousta nabídek různých šejdířů, kteří na slově „Bio“ nebo „Přírodní“ chtějí pouze vydělat. Abyste si byli jistí, sledujte loga na produktech.

Naše kůže slouží jako velký absorpční orgán, který dokáže vstřebat až 60 % veškerých látek, které na ni v podobě pleťových krémů, tělových mlék, tonik a dalších kosmetických přípravků aplikujeme. Stejně jako je tomu v případě potravin, i kosmetické produkty obsahují různá barviva, emulgátory, stabilizátory, konzervanty a jiné látky, které mohou být v přílišném množství zdraví škodlivé. Kdo z nás se má však v tom dlouhém seznamu ingrediencí na zadním obalu výrobků vyznat? Upřímně, pokud zrovna nejste povoláním chemik, látky schované pod různé zkratky a latinské názvy vám toho moc nepoví. A věřit produktovým obalům, které se nás snaží v drogeriích a internetových obchodech vábit zelenou barvou, rozkvetlými květinami či přímo názvy jako „přírodní“? Ne vždy se to musí vyplatit. Často se totiž jedná ze strany společností pouze o velmi dobře promyšlený marketingový tah a tyto produkty s přírodním složením mají společného jen velmi málo.

Není úplně třeba se obávat, protože každý produkt uvedený na trh v EU, a tedy i u nás, prochází několika testy a musí splňovat velmi náročné podmínky z hlediska bezpečnosti, toxikologie, mikrobiologie a trvanlivosti v režii Státního Zdravotního Ústavu. Abyste si ale byli jistí přírodní nebo bio kvalitou, jsou ještě další atesty, které Vám dnes chceme představit.

 

 

ECOCERT

Ecocert je v současné době největší nezávislou společností zabývající se kontrolou a certifikací výrobků obsahující suroviny pocházející z ekologického zemědělství, kosmetický průmysl nevyjímaje. Tento certifikát vám zaručuje, že v daném výrobku naleznete minimálně 95 % látek přírodního původu. Ecocert také vytváří vlastní seznam ingrediencí, které jsou pro člověka potencionálně škodlivé, a proto je výrobky označené tímto logem nesmí obsahovat. Společnost rovněž kontroluje dodržování stanovených ekologických norem při výrobě produktů a jejich sladování či např. dohlíží na recyklovatelnost obalového materiálu.

www.ecocert.com

 

 

NATRUE

Natrue je mezinárodní nezisková organizace, která svou činnost zaměřuje přímo na kontrolu a  certifikaci kosmetických výrobků. Ty musí obsahovat přinejmenším 75 % látek přírodního původu. Tato společnost rovněž dohlíží na to, aby spotřebitelé byli o složení výrobků dobře informováni. Proto na obalech označených tímto logem naleznete přesné označení látek, které jsou, či naopak nejsou přírodní povahy. Společnost rovněž dohlíží na šetrnost výrobních postupů vůči životnímu prostředí a kontroluje, aby jednotlivé složky či finální výrobky nebyly testovány na zvířatech.

www.natrue.org

 

 

CPK a CPK BIO

Zkratka CPK znamená „Certifiková přírodní kosmetika“ a jedná se o certifikát, který uděluje česká nezávislá odborná společnost KEZ s.r.o. (Kontrola ekologického zemědělství). Certifikát spotřebiteli zaručuje, že výrobek označený tímto logem neobsahuje žádné syntetické konzervační látky, parfémy nebo barviva, ropné látky na bázi minerálních olejů či další lidskému zdraví škodlivé ingredience. Bude-li pod zkratkou CPK uveden nápis BIO, pak tento certifikát garantuje, že 20 % látek pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství.

www.kez.cz

 

 

VEGAN

Logo Vegan uděluje nezisková společnost The Vegan Society, která svoji činnost zaměřuje především na respektování práv zvířat a ochranu životního prostředí. Produkty označené tímto logem nesmí obsahovat žádné složky živočišného původu a finální produkty, stejně jako jejich ingredience, nesmí být testovány na zvířatech.

www.vegansociety.com

 

 

LEAPING BUNNY

Leaping bunny je certifikátem, který uděluje mezinárodní asociace CCIC (Coalition for Consumer Information on Cosmetics) sdružující převážně nestátní organizace Severní Ameriky a Evropy, které svou činnost orientují na ochranu zvířat. Cílem tohoto společenství bylo vytvořit jednotný standard, který spotřebiteli garantuje, že daný výrobek, stejně jako jeho jednotlivé ingredience, nebyl ve všech fázích výroby testován na zvířatech a to ani třetí stranou. V některých zemích, např. v Číně, totiž testování kosmetických a toaletních produktů na zvířatech ukládá zákon.

www.leapingbunny.org

 

 

JE DOBRÉ VĚDĚT:

  • Chemická či syntetická látka nemusí nutně znamenat „látka zdraví škodlivá“. Existuje celá řada „umělých“ sloučenin, které jsou pro lidský organismus zcela bezpečné.
  • Nápis „No Parabens“ označuje, že daný výrobek neobsahuje „kontroverzní“ parabeny. O bezpečnosti jiných konzervantů nám však neříká nic. Jak jsme ale již psali (článek „Ubohé, utiskované parabeny“ na těchto stránkách), jsou mnohem škodlivější konzervanty, než Parabeny a upřímně osobně se Parabenům ani nevyhýbám, protože celý boj proti nim je jen loby kampaň konkurenčních výrobců.
  • Od roku 2013 v Evropské Unii platí zákaz testování kosmetických přípravků a jejich ingrediencí na zvířatech. Tento zákaz postihuje nejen produkty vyrobené v rámci EU, ale také na veškeré kosmetické přípravky dovezené ze zahraničí.
  • Označení VEGAN automaticky neznamená „přírodní“ či „zdraví nezávadné“.
  • Každý kosmetický výrobek má svojí spotřební lhůtu, která by se neměla překračovat. Pokud přípravek začíná „divně“ vonět či se mu změnila jeho konzistence, může to být pro vás první signál, že je nejvyšší čas ho zahodit do koše. Přírodní přípravky zpravidla mají kratší expirační lhůtu.

 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here