Je micelární voda na odličování opravdu tak dobrá?

Odlíčit, vyčistit a zároveň pečovat o pokožku v jediném kroku? Zdá se to nemožné? Není. Micelární voda tohle všechno dokáže. Není proto divu, že tento produkt se stal v posledních letech obrovským hitem a našel si své stálé místo v nejedné kosmetické výbavě. Jak micelární voda funguje, kde se vzala a na co si dát při jejím výběru pozor? To vše vám dnes chceme říct.

Micelární voda je přípravek, který je primárně určen pro čištění pleti. Jeho cílem je šetrným způsobem zbavit pokožku veškerých nečistot včetně make-upu a zanechat ji hydratovanou. To vše pouze za pomoci bavlněného vatového tampónku, bez nutnosti následného oplachování. Namísto několika produktů vám tak pro vaší každodenní „čistící“ rutinu postačí pouze jeden přípravek. A tím je právě micelární voda.

 

Tajemství zázračných micel

Za zázrakem rychlého a účinného čištění pleti stojí tzv. micely. Micela je shlukem molekul tenzidů, které se jedním koncem dokážou navázat na vodu a druhým na případnou mastnotu. Micely tak slouží jako jakýsi magnet na veškeré nečistoty, které díky svému kruhovitému tvaru uzamknou ve svém středu a za pomoci vody je „odplaví“ z pokožky pryč. Micelární voda je tedy roztok na bázi vody, ve kterém plují „zázračné“ micely. Velmi podobně funguje např. mýdlo či jar na nádobí. Tyto čistící přípravky rovněž obsahují částice, které umí odlepit nečistoty od svého povrchu, navázat je na sebe a tím je zároveň přenést do vody. Takto znečištěnou vodu následně vypustíme do odpadu.

Nicméně jar či mýdlo mají celou řadu vlastností, které pro čistění jemné pokožky obličeje nejsou vhodné, mohou jí podráždit a negativně ovlivnit její přirozenou obranyschopnost. Ostatně jarem by si chtěl mýt obličej opravdu málokdo. Běžné mýdlo (nebo mycí gel) má zase tendenci pokožku vysušovat, a proto po jeho aplikaci je obvykle zapotřebí nanést pleťový krém. Micelární voda navíc obsahuje v porovnání s mýdlem nejen daleko jemnější tenzidy, ale také další účinné látky, které o pleť pečují a zanechávají ji hydratovanou. Proto daleko vhodnějším pomocníkem v péči o suchou a citlivou pokožku. Mimoto, jen málokteré mýdlo si dokáže velmi dobře poradit i s voděodolným make-upem. Jiná kategorie jsou speciální čistící pleťová pěny, ale o těch jsme psali v minulém vydání.

 

Bioderma, průkopník ve světě micelárních vod

V současné době na našem trhu nalezneme celou řadu micelárních vod od známých i méně renomovaných kosmetických značek. Některé jsou určené pro extrémně citlivou pleť, jiné zase pro pokožku se sklonem k akné. Vybrat si můžeme také z pestré nabídky micelárních vod v bio kvalitě. Záleží jen na vašich potřebách a preferencích. Komu však za tento víceúčelový produkt opravdu vděčíme? První micelární vodu na trh uvedla v roce 1991 francouzská firma Bioderma. Jednalo se o úplně první produkt určený pro šetrné odlíčení pleti za využití micelárních molekul. Tento kosmetický přípravek s názvem Sensibio H2O, micelární voda odličující make-up, se dodnes těší značné oblibě. Ostatně na webových stránkách společnosti se můžeme dočíst, že se lahvička tohoto produktu ve světě prodává každé tři vteřiny. A to je opravdu úspěch.

 

Opravdu šetrné složení?

Bohužel ani tento přelomový produkt není bez jediné chybičky. S rostoucí oblibou micelární vody se jednotlivé společnosti navzájem předhánějí v jejím složení ve snaze získat si stále více zákazníků. Výsledkem je, že v produktu určeném pro velmi citlivou pokožku můžeme paradoxně najít přísady, které ji mohou naopak podráždit. Ať už se jedná o alkohol, vonné látky (parfémy) či některé konzervanty. Každá pleť je citlivá na něco jiného. Proto i v tomto případě je dobré zachovat selský rozum a zajímat se o složení daného přípravku.

My jsme pro vás vybrali osm nejlepších micelárek, kteří nejen velmi dobře vyčistily testovanou pleť a poradily si i s odolnějším make-upem, ale především zanechaly naši pokožku hydratovanou, svěží a bez nepříjemného pocitu pnutí. Tady jsou:

 

 

 

Sensibio H2O, micelární voda, 500 ml. Bioderma, Laboratoire Dermatologique. 399 Kč.

 

 

 

 

 

 

Avène Skin Care, micelární voda, 400 ml. Eau Thermale Avène. 349 Kč.

 

 

 

 

 

Marilou BIO, micelární voda, 125 ml. Marilou Bio Natural Cosmetics. 299 Kč.

 

 

 

 

 

Eau Thermale Jonzac, hydratační micelární voda BIO, 500 ml. Léa Nature Laboratoire. 249 Kč.

 

 

 

 

 

 

Biopha Nature, micelární voda pro citlivou pleť, 400 ml. Laboratoires Biopha. 190 Kč.

 

 

 

 

 

Mixa, micelární voda proti vysušování pleti, 400 ml. Mixa. Odborník na citlivou pleť. 199 Kč.

 

 

 

 

 

Garnier Skin Naturals, micelární voda pro citlivou pleť, 400 ml. Garnier. 149 Kč.

 

 

 

 

 

 

RYOR, hydratační micelární voda, 150 ml. RYOR, 99 Kč.

 

 

 

 

Pro odlíčení je nejlepší používat pevné tamponky, než nějaké kousky vaty, která se rozpadne. Kvalitním tamponem, který dobře saje, můžete účinky micelární vody ještě posílit.

 

 

Bel Premium oválné nebo kulaté – 39 Kč
Nová technologii úpravy povrchu dělá tampón dokonale hladký. Jemná struktura tampónu je navíc obohacena o Aloe Vera a Panthenol, což umožňuje důkladnou a šetrnou péči o pleť.

 

 

Bel premium vlhké odličovací tampony s micelární vodou a aloe vera – 83 Kč
Kvalitní vatové tampóny a tyčinky jsou již v balení navlhčené jemnou emulzí a představují tak rychlý, jednoduchý a velmi efektivní způsob odličování a čištění pleti. Máte tak vše v jednom balení a nemusíte vozit extra lahvičku.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here