Jaké budou barvy jara 2018? Tady jsou…

Jsou tedy vydané už dva roky, ale běžné veřejnosti se představují vždycky až nakonec. Abyste pochopili jak tahle mašinérie vlastně funguje, tak se pokusím Vám to celé malinko přiblížit.

Je jeden oficiální správce barev – společnost Pantone, o které jste určitě už něco slyšeli. Dá se říct, že mají něco, jako autorská práva na barvy. Je to neuvěřitelné, ale v podstatě se to tak dá vysvětlit. A tahle firma určuje barevné trendy. Na každou sezónu vydají s dvouletým předstihem vzorník barev, které se stanou trendem. To znamená, že trendy na jaro 2018 už byly připraveny v roce 2016. Tyto vzorníky si za obrovské sumy peněz kupují všichni návrháři, designeři a style makeři. Hlavně ale se společností Pantone spolupracuje francouzská akademie módy, která na základě těchto barev vydává své predikce co se danou sezónu bude nosit. A přesně definují styl a tvar oblečení, zakončení košil, kabátů, styly kapes a klop a manžet a rukávů a všeho, co si na oblečení můžete představit. A tyhle své „booky“ také publikují. Jen pro představu – jeden „BOOK“, který má kolem 700 stran a je tam detailně rozkresleno vše, co bude trendem – včetně barevnosti – stojí téměř 3 tisíce eur. A potřebujete tak 2-3, abyste podchytili nadcházející trendy a mohli vytvořit dobrou, nositelnou a prodejnou kolekci. Všechny módní domy světa pak na základě těchto predikcí vytvoří své kolekce a ty prezentují na fashion weecích a jiných prezentacích módy. Proto se často zdá, že jeden nebo druhý módní dům mají podobné barvy nebo podobné střihy svých modelů. Všichni totiž mají jedno stejné zadání a podle kreativity návrhářů se pak modely mění.

Módní trendy a barvy ale sledují i designeři všech možných odvětví, včetně kosmetiky a podle barevných a tvarových predikcí vznikají nové barvy stínů, paletek, rtěnek, flakonů, obalů a všeho, co je s tím spojené. Dá se tedy říct, že to co společnost Pantone vyplivne jako trend je celosvětově závazný předpis, kterým se všechno a všichni řídí. A dokonce i tam, kde to nečekáte.

No – celý tento proces se samozřejmě netýká našich českých návrhářů, kteří to dělají trochu jinak, než by se mělo, ale alespoň mají nějakou tu snahu 🙂

Tady přinášíme trendové barvy na nadcházející sezónu – jaro 2018, takže si můžete probrat šatník a kosmetický stolek, jestli budete pořád „in“. Hlavně nezapomeňte na individualitu a zase ty trendy moc „nežerte“. Je potřeba být sama sebou, abyste nezapadla do stáda tupých ovcí a nenosila něco, co je sice trendy, ale Vám třeba vůbec nesluší 🙂