Ptáme se: Mají vůně vliv na naši psychiku?

6279

Rozhovor s výkonnou ředitelkou společnosti Aria Pura jsme zahájili otázkou vztahu vůní a vzpomínek. Pak jsme řešili správný výběr interiérové vůně podle její intenzity a velikosti pokoje, ve kterém bude umístěna. Nakonec jsme se ptali, jestli je lepší svíčka, tyčinkový difuzér nebo katalytická lampa.

Do jaké míry naši náladu ovlivňuje vůně prostoru, ve kterém se pohybujeme?

Čich je velmi silný lidský smysl a vnímání vůní osobního nebo interiérového parfému nás ovlivňuje více, než si většina z nás myslí. Pokud jsme v místnosti, kde cítíme příjemnou vůni, strávíme v ní, vědomě či nevědomě, mnohem více času. Čich je velice úzce spjatý s pamětí, a proto v nás vůně vyvolávají jak příjemné vzpomínky, tak nepříjemné emoce spojené s negativní zkušeností. Když tedy ucítíme vanilku, můžeme si vzpomenout, jak naše maminka na Vánoce pekla vanilkové rohlíčky, a když ucítíme například dezinfekci, vzpomeneme si na návštěvu zubaře. Proto člověk s chladnějším počasím intuitivně vyhledává vůně, které mají „zahřívací účinek“ – hřebíček, skořici nebo badyán. Ty doma navodí harmonii, spokojenost a zároveň i velmi pozitivní náladu.

Podle čeho si máme interiérové vůně vybírat?

Bytové vůně lze použít v každé místnosti, ale je potřeba zvolit tu správnou variantu. Obecně platí, že tam, kde je největší pohyb vzduchu a lidí, lze použít produkty s vyšší intenzitou provonění jako katalytickou lampu nebo různé aroma přístroje. Neméně důležitým měřítkem je také velikost místnosti. Čím je místnost větší, tím intenzivnější může vůně být. Třeba díky klasickému aroma difuzéru.

Je tedy lepší zvolit vonnou svíčku, tyčinkový nebo ultrazvukový difuzér či katalytickou lampu?

Interiérové vůně se obecně rozlišují na ty, které voní permanentně a takové, které voní pouze v určitou dobu. Do vstupní haly, obývacího pokoje, toalety a koupelny je vhodné použít aroma difuzér, který voní permanentně. V kuchyni se osvědčí katalytická lampa, která voní intenzivně, ale ne stále, takže kromě provonění dokáže pohltit nepříjemné pachy a čistit vzduch. Pro ložnice a dětské pokoje je důležité volit jemné, pudrové a nevtíravé vůně. Proto se do nich nejvíce hodí ultrazvukový difuzér, do kterého lze nakapat aroma nebo esenciální olej. Vonné svíčky a bytové spreje lze pak použít v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Je ale pravdou, že výběr samotné vůně a vnímání její intenzity je velice individuální záležitostí.

Hana Kružíková, výkonná ředitelka společnosti Aria Pura zabývající se provoňováním soukromých i komerčních prostor, se ve světě prodchnutým nádhernými aromaty pohybuje už 15 let. Cestu do firmy Aria Pura si našla v roce 2012 a od té doby svou neutuchající lásku k vůním spojuje s unikátním obchodním konceptem. Věří, že aromata a odéry jsou přesvědčivější než slova.

Hana Kružíková doporučuje

Ultrazvukový difuzér Easy Mist, Esteban Paris, 1 320 Kč
Ultrazvukový difuzér Easy Mist, Esteban Paris, 1 320 Kč
Luxusní vonná svíčka Feathers Maasai, Baobab Collection, 1 kg, 2 690 Kč
Luxusní vonná svíčka Feathers Maasai, Baobab Collection, 1 kg, 2 690 Kč