Ptáme se: Jak na péči o citlivou pleť v zimě?

12863

Vedoucí vývoje 100% přírodních a funkčních kosmetických produktů pro českou značku Lobey Tomáš Plíhal si s námi povídal o různých aspektech péče o citlivou pleť v zimě. Navíc nám poradil, které přípravky jsou pro tento typ pleti nejvhodnější a jak zamezit vzniku nedokonalostí způsobených častým nošením roušek.

Je péče o citlivou pleť v zimě v nějakém ohledu náročnější než starostlivost o jiný typ kůže?

Citlivá pokožka má funkci kožní bariéry oproti ostatním typům obecně sníženou a zároveň špatně reaguje na klimatické jevy typické pro zimu. Proto se u ní v tomto období mohou více vyskytovat reakce jako zarudnutí, svědění nebo dermatitida. Navíc je náchylná na působení volných radikálů jako UV záření nebo smog, které mají nepříznivý vliv na kožní buňky a přispívají k jejich stárnutí. K tomu ještě letošní zimu provází nutnost používání ochranných roušek, což je pro pleť poměrně namáhavé. Teplo a extrémní vlhkost, které při jejich delším nošení vzniká, totiž zejména u lidí s citlivou pletí podporuje ucpávání pórů a může způsobovat i různé vyrážky.

Jak lze citlivou pokožku v tomto období co nejefektivněji ochránit?

Lidem s citlivou pletí doporučuji, aby se vyhnuli častému používání vysušujících čisticích pleťových gelů a peelingů. Není ani žádoucí, aby do mrazivého počasí vycházeli s mokrým nebo vlhkým obličejem. Při každodenní zimní péči o pleť ale nemusí nijak navyšovat počet produktů, které používají. Stačí, aby si vybírali přípravky vhodné pro citlivou pleť, které ji hloubkově hydratují a mají ochrannou funkci. Pro ranní péči o obličej je ideální čisticí pěna bez alkoholu a hydratační nekomedogenní krém, který se rychle vstřebává. Pokud musí ochrannou roušku nosit po delší dobu, měli by pleť hned po příchodu domů vyčistit šetrným tonikem a následně na obličej znovu nanést krém. Večer mohou o pleť pečovat tak, jak jsou zvyklí. Hloubkově hydratační či omlazující sérum bude přes noc působit stejně dobře jako v jiných ročních obdobích.

Které produkty byste k péči o citlivou pleť v zimě doporučil vy?

Jako v kterémkoliv jiném ročním období doporučuji používání produktů určených pro specifické potřeby citlivé pleti a pečlivé kontrolování jejich složení. Citlivá pokožka totiž na některé syntetické látky, parfemaci a konzervanty přehnaně reaguje. Je tedy dobré volit kosmetiku s co nejčistším složením a bez obsahu dráždivých složek. Já za naprostý základ považuji šetrnou čisticí pleťovou pěnu Lobey s aloe vera, která bez problémů odlíčí i voděodolnou řasenku. Pro denní péči se skvěle hodí hydratační krém na obličej na bázi mandlového oleje a ovesných lipidů s ceramidy a extraktem z houby krásnoporky mlynářky, který pokožku chrání proti stárnutí způsobeným teplotním šokem, stresem, smogem či infračerveným zářením z monitorů. A nemělo by se zapomínat ani na UV ochranu. Večer je pak dobré použít liftingové noční sérum s vysokým obsahem kyseliny hyaluronové a dalších omlazujících aktivních látek.

Tomáš Plíhal absolvoval VŠCHT v Praze a má za sebou téměř 10letou praxi v oblasti vyvíjení kosmetických přípravků pro český a německý trh. Ve firmě Lobey působí jako vedoucí vývoje kosmetických produktů.
Tomáš Plíhal absolvoval VŠCHT v Praze a má za sebou téměř 10letou praxi v oblasti vyvíjení kosmetických přípravků pro český a německý trh. Ve firmě Lobey působí jako vedoucí vývoje kosmetických produktů.

Tomáš Plíhal doporučuje

Obličejová mycí pěna, Lobey, 150 ml, 359 Kč
Obličejová mycí pěna, Lobey, 150 ml, 359 Kč
Denní ochranný obličejový krém, Lobey, 50 ml, 749 Kč
Denní ochranný obličejový krém, Lobey, 50 ml, 749 Kč
Noční vyhlazující sérum, Lobey, 50 ml, 799 Kč
Noční vyhlazující sérum, Lobey, 50 ml, 799 Kč