Ptáme se: K čemu slouží biologický růstový faktor?

11795
egf tgf

Zajímá vás, jak kosmetika s obsahem růstového faktoru funguje a proč je ideální pro obnovu a regeneraci kožních buněk? Zakladatelka české značky Kosmetika Capri Ing. Jitka Poláková kromě toho vysvětluje rozdíl mezi epidermálním růstovým faktorem a transformujícím růstovým faktorem a prozrazuje, proč kozí kolostrum blahodárně působí na naši pokožku.

Kdy jste se poprvé dozvěděla, že růstový faktor existuje a že ho lze využít i v kosmetice?

Růstový faktor jako takový je v přirozené formě obsažen v mléce všech savců. Jeho nejvyšší obsah najdeme primárně v mlezivu – kolostru –, což je první mléko s obsahem bioaktivních látek nezbytných pro růst mláděte. V roce 2013 jsem začala úzce spolupracovat s kozí farmou na Slovensku, která naši firmu zásobovala tím nejlepším kozím mlékem a syrovátkou v sušené formě. První myšlenka začít využívat kolostrum v kosmetice přišla právě od nich. Proto jsem se více začala zabývat tím, jak působí na pleť a zjistila jsem, že kozí kolostrum je takovým perpetuum mobile pro urychlení obnovy kožních buněk. Navíc obsahuje imunoglobuliny a laktoferin. Tyto látky pozitivně ovlivňují viry a bakterie lidského těla a skvěle tak působí na celkový kožní mikrobiom. Laktoferin je navíc schopen zastavit produkci některých látek způsobujících záněty. To vše mě ohromně nadchlo. A tak je dnes kozí kolostrum součástí většiny našich produktů.

Existuje nějaký rozdíl mezi EGF a TGF?

Oba růstové faktory hrají v kosmetice velmi důležitou roli a vzájemně se krásně doplňují. Epidermální růstový faktor obsažený v kolostru může zvrátit destrukci kožních buněk a významně zvýšit jejich počet. Dále urychluje tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové v pokožce. Transformující růstový faktor je v kolostru přítomný ve dvou formách a může pomoci zabránit rozpadu bílkovin a nastartovat obnovu tkání. Má protizánětlivé účinky, opravuje již poničené buňky a snižuje mezibuněčné prostory. Tím brání usazování toxinů v pokožce.

Jak a proč vás napadlo vyvinout kosmetické produkty kombinující účinky růstového faktoru a složek získaných z kozího mléka?

Kozí mléko funguje jako mocný prostředek pro dosažení dokonale hebké pokožky. Je nesmírně bohaté na aminokyseliny i minerály a obsahuje vzácné mastné kyseliny blahodárně působící na naši pokožku. A právě růstový faktor je přirozenou součástí kozího kolostra, která zlepšuje kvalitu kůže. Spouští v ní totiž procesy, které pozitivně ovlivňují tři nejdůležitější faktory, které rozhodují o jejím vzhledu – hydrataci, podporu tvorby kolagenu i elastinu a urychlení obnovy kožních buněk. Pro mě jsou to klíčové důvody, proč nadále vyvíjet a vyrábět kozí kosmetické produkty a dbát na vysoký obsah kozích surovin v každém produktu. Naše výrobky obsahují až 30 % kozích ingrediencí, a to je opravdu neobvykle vysoké množství. Zároveň se při výrobě zaměřujeme na správný poměr vitaminů A, C, D i E, minerálů, ceramidů a rostlinných i bylinných extraktů.

Před 25 lety založila Ing. Jitka Poláková českou společnost Kosmetika Capri. U produktů svých značek La Chèvre, Le Chaton, Capramedic a Profimen pracuje s pozitivními účinky kozích mléčných produktů na pleť i pokožku celého těla.
Před 25 lety založila Ing. Jitka Poláková českou společnost Kosmetika Capri. U produktů svých značek La Chèvre, Le Chaton, Capramedic a Profimen pracuje s pozitivními účinky kozích mléčných produktů na pleť i pokožku celého těla.

Ing. Jitka Poláková doporučuje

Diaderm Krém, Capramedic, 15 g, 558 Kč
Diaderm Krém, Capramedic, 15 g, 558 Kč
Diaderm Gel, Capramedic, 15 g, 558 Kč
Diaderm Gel, Capramedic, 15 g, 558 Kč