Krásné vlasy? Jde to i bez šamponu. Objevte no poo!

6495

Metoda péče o vlasy no poo získala svůj název zkrácením anglického „no (sham)poo“, což znamená bez šamponu. Podstatou tohohle způsobu mytí hřívy je tedy zcela logicky vynechání šamponu. V žádném případě to ale neznamená, že se musíte vzdát mytí vlasů nebo je jen oplachovat čistou vodou. V no poo totiž hlavní roli v očistě a detoxikaci vlasů a pokožky hlavy hrají bylinky, jíl a obyčejná soda.

Kde se no poo metoda vzala

Vznik „bezšamponové“ péče o vlasy mají na svědomí milovníci čistě přírodní kosmetiky, kterým na běžných produktech vadí vysoký obsah syntetických látek. Právě ty podle nich často stojí za podrážděním pokožky a mohou způsobovat taky rychlejší maštění vlasů.

Výhody no poo

 • Tahle metoda mytí vlasů je čistě přírodní a většina no poo produktů obsahuje pouze rostlinné složky, což přijde vhod veganům.
 • Jestli řešíte různé neduhy pokožky hlavy a vlasů, díky no poo metodě je můžete významně zredukovat nebo dokonce zcela odstranit.
 • Kromě kupovaných produktů si při no poo mytí vlasů mnohdy vystačíte s ingrediencemi, které máte doma.
 • Tahle metoda mytí vlasů je zcela ekologická, takže přírodu nezatěžuje syntetickými složkami ani nadměrným odpadem.

Co by vám u no poo mohlo vadit

 • Jestli vás baví, jak šampon při mytí vlasů pění, možná se vám přechod na nepěnivou no poo metodu bude zdát poměrně nezvyklý.
 • Na začátku by vás od no poo mohlo odradit taky to, že než si na nový režim vaše vlasy zcela zvyknou, můžou rychleji plihnout.
 • Pokud se rozhodnete namísto kupovaných produktů pro domácí no poo směsi, počítejte s tím, že jejich výroba vám oproti prostému vymáčknutí šamponu z lahvičky nějaký ten čas zkrátka zabere.

No poo a různé typy vlasů

 • K určení nejvhodnější no poo složky k očistě hřívy je potřeba dokonale znát typ kadeří, pro který ji vybíráte. S tím vám pomůže náš návod na typologii vlasů.
 • Mastné vlasy – Jednoznačně vám prospěje jedlá soda nebo prášek z mýdlových ořechů. Obě složky jsou zároveň velmi vhodné i pro úplné no poo začátečníky. Pění totiž velmi podobně jako šampon.
 • Extrémně mastné vlasy – Možná to bude znít překvapivě, ale vsaďte na žitnou mouku.
 • Normální vlasy – Coby hlavní ingredience mycí no poo směsi se vám bude hodit marocký jíl.
 • Suché vlasy – Těm prospějí regenerační ájurvédské byliny jako shikakai nebo brahmi.
 • Suchá pokožka hlavy – Vaším nejlepším kámošem bude v no poo mytí vlasů jablečný ocet, který má hydratační a zklidňující vlastnosti.

Do kuchyně i na vlasy

Jedlá soda, Allnature, 1 kg, 98 Kč. Prodávají vybrané prodejny, drogerie a e-shopy.
Jedlá soda, Allnature, 1 kg, 98 Kč. Prodávají vybrané prodejny, drogerie a e-shopy.

Nejzákladnějším způsobem, jak si umýt vlasy bez šamponu, je za pomoci jedlé sody Allnature. Ta je efektivně zbaví mastnoty, a pokud se bojíte vysoušení pokožky hlavy, přidejte k ní hydratační jablečný ocet.

Hříva se super objemem

Prášek z indických mýdlových ořechů reetha, NatuBea, 300 g, 210 Kč
Prášek z indických mýdlových ořechů reetha, NatuBea, 300 g, 210 Kč

Pro mastnější vlasy se sklony k plihnutí je ideální prášek z indických mýdlových ořechů reetha, který prodává NatuBea. Udržuje přirozené pH pokožky hlavy a má antibakteriální účinky. Navíc při kontaktu s vodou pění, a proto vám bude vyhovovat hlavně v případě, že se chcete vydat cestou no poo, ale tak trochu se vám příčí myšlenka, že byste se měli vzdát všech typických vlastností šamponu.

Stop lámání a lupům

Prášek shikakai – Přírodní vlasový šampon, Ayumi Naturals, 100 g, 109 Kč. Prodávají vybrané e-shopy.
Prášek shikakai – Přírodní vlasový šampon, Ayumi Naturals, 100 g, 109 Kč. Prodávají vybrané e-shopy.

Velké oblibě se v no poo u majitelů poškozených a velmi suchých vlasů těší prášek shikakai. Kromě mytí kadeře regeneruje, zabraňuje jejich dalšímu poškození i lámání a redukuje výskyt lupů. Dále usnadňuje rozčesávání, a tak ho můžete použít i místo kondicionéru. Vyrábí ho například značka Ayumi Naturals.

Silná revitalizace vlasů

Brahmi, Energie života, 20 g, 299 Kč
Brahmi, Energie života, 20 g, 299 Kč

Silně regenerační schopnosti nabízí i prášek z brahmi od Energie života, který skvěle funguje taky proti třepení konečků. Stejně jako shikakai si poradí s lupy nebo dokonce lupénkou.

Po přečtení článku je vám určitě jasné, že tahle metoda může být poměrně hravým způsobem, jak přírodně pečovat o své vlasy. A protože je no poo především o experimentování, vůbec se kromě prověřených mixů nebojte vymýšlet a zkoušet své vlastní. Vaše hříva i příroda vám poděkují.

Čtěte dál