Kožní mikrobiom: Proč byste se o něj měli starat?

3718

To, že ekosystémem přátelských bakterií disponují střeva, není žádná novinka. Věděli jste ale, že unikátní mikrobiom má i naše pokožka? Jenže spousta z nás kožní bakterie často mylně zaměňuje za nežádoucí nečistoty a neuvědomuje si, že mnohem prospěšnější pro obě strany bude, když se (namísto otevřené války) o mikroflóru své pokožky začne s láskou a péčí starat. Proč? Protože právě kvalita kožního mikrobiomu přímo ovlivňuje vzhled pleti i pokožky celého těla.

Kůže je největším lidským orgánem, který zbytek těla chrání před nepříznivými vnějšími vlivy, infekcemi a toxiny i před ztrátou živin a hydratace. Její povrch se skládá z vrstvy odumřelých kožních buněk, kterou znáte pod pojmem epidermis. A právě zde se shodou okolností soustřeďuje i aktivita kožního mikrobiomu. Když je v pořádku a našim bakteriím se daří, chrání nás před patogeny, podporují náš imunitní systém a vyživují kožní buňky. Co se ale stane, když se o mikrobiom nestaráme tak, jak bychom měli?

Kdy kožnímu mikrobiomu ubližujeme

I když nám mikroorganismy den co den prokazují prospěšnou službu srovnatelnou s prací bodyguardů, jsou paradoxně hodně zranitelné. Zvlášť ty, které obhospodařují pokožku obličeje. Pokud jste tedy často ve stresu nebo jste psychicky a fyzicky vyčerpaní, tak se jedinečné – přirozeně mírně kyselé – prostředí vaší pleti o hodnotě pH okolo 5 snadno vychýlí z rovnováhy. Tím pádem dojde k oslabení mikrobiomu a zákonitě i redukci nebo naopak nadměrné produkci bakterií. Nevyvážený poměr mikroorganismů se může projevovat různě, od suchosti nebo citlivosti kůže přes výskyt akné až po atopické ekzémy a dermatitidy.

Jak k tomu dochází

Ať se vám to líbí nebo ne, tak střevní a kožní mikrobiom spolu úzce souvisejí. Nesprávně nastavený životní styl a nevhodné stravování tedy patří mezi nejběžnější příčiny rozladěného kožního mikrobiomu. Na vině ale může být i přílišné čištění nebo mytí.

Jak o kožní mikrobiom správně pečovat?

  • Čištění pleti je základ. Ne, neprotiřečíme si. Mělo by se na něj ovšem jít s rozumem a šetrně, což samozřejmě platí hlavně o exfoliaci. Produkty, které při svojí rutině používáte, by proto neměly obsahovat žádné příliš agresivní látky. Mezi ně patří například nevhodně zpracovaný alkohol, obyčejné mýdlo, triklosan nebo některé typy konzervantů.
  • 25 °C a dost! I když jsou horké koupele příjemné, tak ani s nimi byste to neměli přehánět. Příliš častý a dlouhý pobyt v teplé nebo dokonce horké vodě pokožce nesvědčí, protože harmonii mikroflóry kůže bezuzdně narušuje. Dermatologové proto doporučují koupel nebo sprchu ve vodě o maximální teplotě 25 stupňů Celsia.
  • Pomůžou probiotika, prebiotika i postbiotika. Stejně jako tyhle látky prospívají našemu trávení, jsou skvělé taky pro pokožku – kožní mikrobiom naladí na tu správnou vlnu. Kosmetikou, která některou z těchhle složek anebo jejich kombinaci obsahuje, tedy rozhodně nic nezkazíte.

Ohleduplná očista dočista

Čisticí micelární gel Dermo Face Physio Mikrobiom, Tołpa, 195 ml, 219 Kč. Prodávají vybrané e-shopy.
Čisticí micelární gel Dermo Face Physio Mikrobiom, Tołpa, 195 ml, 219 Kč. Prodávají vybrané e-shopy.

Ta se vám určitě podaří s veganským čisticím micelárním gelem Tołpa Dermo Face Physio Mikrobiom. Po použití bude vaše pleť nejenom důkladně vyčištěná, ale díky rašelině tołpa i hydratovaná a chráněná.

Závlaha non plus ultra

Ultra hydratační pleťový krém se zázvorem a levany Hydra Mocktail, OnlyBio, 50 ml, 389 Kč. K pořízení ve vybraných e-shopech.
Ultra hydratační pleťový krém se zázvorem a levany Hydra Mocktail, OnlyBio, 50 ml, 389 Kč. K pořízení ve vybraných e-shopech.

Ultra hydratační veganský krém na obličej s levany a zázvorem OnlyBio Hydra Mocktail svědomitě pečuje o všechny typy pleti a z 99 % ho tvoří složky rostlinného původu.

Jak na akné? Jemně, ale nelítostně!

Koncentrát Plus první pomoc proti akné, Dulcia, 20 ml, 490 Kč
Koncentrát Plus první pomoc proti akné, Dulcia, 20 ml, 490 Kč

Koncentrát Plus první pomoc proti akné od slovenského brandu Dulcia čistí a stahuje rozšířené póry. Je účinný coby prevence, ale zároveň cíleně působí i na konkrétní aktivní záněty pleti. V jeho složení najdete jak kyselinu azelaovou nebo zinek, tak kyselinu anýzovou, AHA a niacin. Tedy kombo se silnými antibakteriálními a exfoliačními účinky. Obsahuje ale taky speciální složku, která buňkám přímo dodává energii, pozitivně stimuluje jejich činnost a celkově tak zlepšuje stav celé kožní mikroflóry.

Vědci a odborníci kosmetického průmyslu se kožním mikrobiomem zabývají čím dál víc a vy byste měli taky. Když se totiž o vnější ochranný štít svého těla budete pěkně starat, můžete se těšit na bezchybnou a zdravím kypící pokožku.

Čtěte dál