Baptisie jižní: Vyzraje na lupy, záněty a nedokonalosti

5228

Baptisie jižní ještě donedávna nebyla moc známá mezi našimi zahrádkáři, natož v kosmetice. Vše ale změnil rok 2019, kdy tuhle (nejen) okrasnou rostlinu svaz českých pěstitelů trvalek vyhlásil trvalkou tehdejší sezony. Odkud ale baptisie vlastně pochází a co dokáže v péči o pleť a pokožku celého těla? Po přečtení článku budete mít jasno.

S baptisií jižní jste se možná už setkali pod jejím latinským názvem baptisia australis. A ne, původem není z Austrálie, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tahle nenáročná a odolná rostlina pochází z prérií jižních států Severní Ameriky. Obvykle dorůstá do výšky okolo jednoho metru a nejradši má přímý pobyt na slunci. I když je pro ni ideálem vlhká půda plná živin, dokáže se vypořádat taky s extrémně suchým letním obdobím.

Řeší kožní problémy i vrásky

Ačkoliv můžete narazit na kultivary, které jsou žluté nebo bílé, tak pro baptisii jižní jsou nejtypičtější modré květy. I proto se jí v angličtině přezdívá „wild false indigo“. Stejně jako indigo se dříve používala k barevní látek, ale u severoamerických indiánských šamanů se osvědčila i jako účinný pomocník v léčitelství. Šťáva z jejích kořenů sloužila díky antiseptickým vlastnostem jako dezinfekce, využívala se k hojení popálenin, a dokonce i ke snížení horečky. V roli kosmetické složky pak dokáže projasnit pleť a zlepšit stav různých kožních neduhů, od vrásek přes záněty až po lupy.

Zdravá vlasová pokožka

Intenzivní ošetřující vlasový olej Bringadi, Kama Ayurveda, 100 ml, 675 Kč. Exkluzivně prodává Himálajský patron.
Intenzivní ošetřující vlasový olej Bringadi, Kama Ayurveda, 100 ml, 675 Kč. Exkluzivně prodává Himálajský patron.

K té vám dopomůže víceúčelový intenzivní vlasový olej Bringadi značky Kama Ayurveda. Slibuje jednak zamezení vypadávání vlasů a předčasné tvorby šedin, jednak obnovení a vyživení poškozených kadeří i odstranění lupů. Základ ze sezamového oleje kromě extraktu z baptisie obsahuje výtažky z neshodice, angreštu a dalších ájurvédských bylin.

Pro spokojenou a zářivou tvář

Rozjasňující denní krém Namasté Anti-aging Day Cream, Rituals, 50 ml, 930 Kč
Rozjasňující denní krém Namasté Anti-aging Day Cream, Rituals, 50 ml, 930 Kč

Denní omlazující krém Rituals Namasté Anti-aging Day Cream projasňuje pleť, zjemňuje vrásky a pokožku chrání před vnějšími agresory. V jeho složení najdete jak baptisii jižní, tak šafrán nebo lotos.

Odpočatý a mladistvý vzhled pleti

Sada pro hydrataci a výživu pleti Rejuvenating Kit, Skin Regimen, 3 780 Kč. Exkluzivně prodává prokrasuvlasu.cz.
Sada pro hydrataci a výživu pleti Rejuvenating Kit, Skin Regimen, 3 780 Kč. Exkluzivně prodává prokrasuvlasu.cz.

Set čisticího krému, séra a hydratačního krému Skin Regimen Rejuvenating Kit je určen k omlazení a prozáření všech typů pleti. Za své účinky vděčí hlavně patentované pečující složce Longevity Complex™, která se skládá z karnosinu a extraktů z bio špenátu, maqui a v neposlední řadě taky baptisie.

Výtažek z baptisie jižní je pro své zklidňující schopnosti skvělou volbou pro majitele citlivé, aknózní nebo jinak podrážděné pokožky, a navíc si poradí taky s pigmentovými skvrnami a vrásky. Sice v kosmetice není příliš běžná, ale věřte, že jde o všestrannou rostlinu, které stojí za to věnovat pozornost.

Čtěte dál