Ptáme se: V čem tkví kouzlo přírodní marocké kosmetiky?

3701

Vyzpovídali jsme pro vás Evu El Bourkhissi, milovnici Maroka a zakladatelku luxusní pečující kosmetické značky Moroccan Sense. Kouzlo přírodní marocké kosmetiky podle ní spočívá především v marockých surovinách a tradicích…

“Když se podíváte nejen na starší ženy, ale i muže v Maroku jejich pleť je pevná, hladká a zářivá. Určitě k tomu přispívá i podnebí a životní styl, ale jednou důležitou částí jejich života je i péče o pokožku a vlasy. Díky přírodnímu bohatství, kterým Maroko disponuje, můžeme v Čechách, ale i dalších evropských zemích nabízet naše unikátní produkty s vlastními recepturami s obsahem právě marockých surovin,” říká Eva.

Co je na surovinách z Maroka tak unikátní, a které Vy osobně vnímáte jako nejúčinnější při péči o pleť, tělo a vlasy?

Nejvíce unikátní, a také už velmi známý je arganový olej. Mě osobně vyléčil dlouhodobý problém s akné a to byl právě hlavní důvod, proč jsme s manželem arganový olej začali dovážet a vyrábět z něj přírodní kosmetiku. Je obsažen téměř ve všech našich produktech. Je to i díky vlastnímu zázemí v Maroku, neboť naše rodina vlastní část arganového háje a na produkci arganového oleje nám náležitě dohlíží. Tím pádem můžeme nabízet ten nejkvalitnější arganový olej, který je možné v Maroku vyprodukovat. Je omezený, takže jeho cena je bohužel vyšší a v tomto případě je právě cena i odrazem kvality – levný arganový olej totiž nikdy nemůže být kvalitní. Obsahuje nejvíce vitamínu E, který je pro pleť velmi důležitý a prospěšný – pleť chrání před vnějšími volnými radikály, nenasycené mastné kyseliny, karoteny a fytosteroly zase přispívají k regeneraci a podporují hydrataci pokožky. Díky tomu si pleť udržuje dlouho mladistvý vzhled. Vzhledem k tomu, že jsme malá rodinná firma, náš vývoj a rozšiřování nabídky produktů je pozvolný. Nyní pracujeme na recepturách založených na dalších vzácných olejích, které z Maroka pochází. Stejně jako arganový olej je také endemitem olej zbarvený do tmavě modrého odstínu, zvaný Blue Tansy, někdy také přezdívaný modrý heřmánek. Ten má vysoce hojivé účinky a v aromaterapii se využívá pro psychickou pohodu, a ta je v dnešní době velmi důležitá. Vzhledem k tomu, že z Maroka také dovážíme velké množství esenciálních olejů, je naše kosmetika taktéž aromaterapeutická.

Můžete nám poodhalit tajemství výroby produktů Morrocan Sense – probíhá výroba i přímo v Maroku?

Určitě bychom se bez výrobního zázemí v Maroku neobešli. Arganový olej se totiž může produkovat pouze v Maroku. Vývoz arganových plodů (ořechů a semen) je zakázaný. Má to i svůj význam. Produkce arganového oleje totiž přispívá i místním komunitám a především marockým ženám k jejich finanční nezávislosti. Slovo fair trade je tedy právem na místě. Arganové háje chcete li lesy mají i svůj přírodní význam – tvoří hranici a chrání před rozšiřováním pouště. V Maroku také vyrábíme tradiční marocké produkty jako je marocký jíl a černé mýdlo. Opět je to dáno podmínkami a technologickými postupy, které není možné nikde jinde aplikovat, tak jako v Maroku. Ostatní produkty už vyrábíme ve vlastní vybudované výrobně nedaleko Prahy v Líbeznicích. Byla to dlouhá a náročná cesta, kterou jsme zvládli a jsme na to náležité hrdí. Věříme, že je na našich produktech znát, že vše děláme od srdce a s láskou. To je hlavním cílem naší značky, aby byla odrazem poctivosti, vysoké kvality a udržitelnosti ve všech směrech. Receptury vyvíjíme tak, aby byly nachystané i pro budoucí certifikaci Ecocertu COSMOS ORGANIC. Naším snem je vybudovat silnou rodinnou firmu, která bude fungovat po několik generací a bude bořit mýty předsudků, bude otevírat otázky rozdílných kultur a bude prostě jedinečná a originální.

Zaujalo nás, že jedna z Vašich řad je založená na tradici Hammam. Co si pod tím představit?

Slovo hammam je název pro marocké parní lázně. Tyto lázně jsou právě jedním z nástrojů jak si Maročané udržují svou pokožku vlasy, ale také psychickou pohodu v kondici. Každý týden (buď v pátek nebo v neděli) se celá rodina odebere do Hammamu, kde tráví většinou celé dopoledne. Tělo se zbavuje nečistot a podporuje imunitní systém a obranyschopnost organismu. Podobné účinky u nás najdeme v saunování nebo pobytu v páře. Zde je důležité využít proces pokožky, kdy se otevírají díky vysokým teplotám póry. Marocké mýdlo Black Soap by se mělo nanášet právě na prohřátou pokožku, nechává se 5-10 minut působit a poté se oplachuje ve sprše. Černé mýdlo jehož základ tvoří olivový olej a esenciální olej z eukalyptu dokáže pronikat do všech vrstev pokožky a díky exfoliační rukavici zvané Kessa, kterou použijeme hned po umytí mýdla, se všechny nečistoty začnou z těla odplavovat. Odumřelé buňky jsou odstraněny většinou hned po prvním pohlazení rukavicí Kessou a pokožka je jako znovuzrozená. Naproti tomu marocký jíl Rhassoul se používá spíše pro pleťový nebo vlasový zábal. Obsažené minerály pokožku i vlasy vyživý a především obnoví. U vlasové pokožky má jednu jedinečnou vlastnost. Dokáže obnovit vlasové cibulky a v mnoha případech podporuje i růst vlasů. U pleti krásně odstraňuje přebytečný maz a černé tečky.


Ing. Eva El Bourkhissi je spolu se svým manželem Saidem El Bourkhissi zakladatelkou kosmetické značky Moroccan Sense. Je velkou milovnicí Maroka a všeho co tato země nabízí. Poznávání, bádání a obohacování se především zážitky více než materialismem cítila už od dětství. Svůj sen si plní postupně. Jak sama říká, multikulturní manželství je bohaté na poznávání a objevování a vede ji v životní cestě tvůrkyně.

Eva El Bourkhissi doporučuje

Sprchový gel s arganovým olejem, Moroccan Sense, 250 ml, 449 Kč 
Sprchový gel s arganovým olejem, Moroccan Sense, 250 ml, 449 Kč 
Tělové mléko s arganovým olejem, Moroccan Sense, 250 ml, 489 Kč 
Tělové mléko s arganovým olejem, Moroccan Sense, 250 ml, 489 Kč 
Bambucký balzám s arganovým olejem, Moroccan Sense, 200 ml, 489 Kč
Bambucký balzám s arganovým olejem, Moroccan Sense, 200 ml, 489 Kč